Cumartesi, Şubat 29, 2020
Kredi Kartı

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Paraya ihtiyacı olan pek çok öğrenci, alışverişlerinde kullanmak üzere “öğrenciye kredi kartı veren bankalar” hakkında derin bir araştırmaya girişiyor. Çok sayıda banka öğrencilere kredi kartı verdiği için kafalar da haliyle karışıyor. Biz de bu yazıda en çok tercih edilen öğrenci kredi kartlarının detaylarını derledik.

Zorlu üniversite sınavını tamamlayıp kazanan öğrencilerin pek çoğu genelde ailesinden ve memleketinden uzak bir yerde okumak zorunda kalıyor. Hal böyle olunca pek çok ihtiyaç da beraberinde geliyor. Özellikle üniversitenin ilk yılının ortalarına kadar sadece aileden gelen para ile geçinmek zorunda kalan öğrenciler,  birtakım masraflarını karşılayamıyor. İlk dönemin sonunda KYK kredi ve burs sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte çok sayıda aile öğrencilere gönderdiği harçlığı ya kesiyor ya da bir kısmını göndermeye devam ediyor. Hal böyle olunca da öğrencilerin aylık cebine giren para ile harcamaları arasında dağlar kadar fark oluşuyor. Bu da öğrencileri masraflarını karşılama konusunda arayışa sokuyor. Ay sonunu rahat getirmek için pek çok kişinin imdatına “öğrenci kredi kartları” yetişiyor. Daha birkaç yıl önceye kadar “öğrenciye kolay kredi kartı veren banka” sayısı oldukça az idi. Ancak BDDK ile bankalar arasında yapılan çalışmalar neticesinde öğrenciler için çeşitli alternatifler ortaya çıktı. “2019’da öğrenciye kredi kartı veren banka sayısı bir hayli fazla oluşuyla dikkat çekiyor. Tabi alternatifler çoğalınca farklı kolaylıklar ve kampanyalar da beraberinde geldi. Öğrenci kredi kartı veren başlıca bankalar: Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Yapı Kredi, Akbank,  Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) ve Garanti Bank (Garanti BBVA) olarak sıralayabiliriz. Alternatif çok olunca sunulan fırsat,faiz oranları, aidat ücreti ve benzeri pek çok konudaki farklılık bankadan bamkaya ve kredi kartından kredi kartın değişiyor. Gelin şimdi hangi bankanın hangi öğrenci kredi kartı bizlere neler sunuyor tek tek detaylıca bakalım.  

İş Bankası’ndan Öğrenci Kredi Kartı: İş’te Üniversiteli

Türkiye İş Bankası’nın Maximum kredi kartı popüler kredi kartlarının başında geliyor. Banka, benzer özelliklere sahip İş’te Üniversiteli kredi kartını üniversite öğrencilerine sunuyor.  Üniversite öğrencilerinin kredi kartı tercihlerinin başında gelen İş’te Üniversiteli, pek çok avantajı kullanıcıya sunuyor. Aidat almayan nadir öğrenci kredi kartlarından biri olan kart, Maximum kredi kartının pek çok özelliğine sahip. Taksit imkanı da tanıyan İş’te Üniversiteli kredi kartının ilk etapta 400 TL limiti var. Ancak kullanıcı ödemelerini düzenli yapması halinde bu limit 2000 TL’ye kadar yükseltmek mümkün. Bu arada İş Bankası öğrenci kredi kartından nakit avans çekilmiyor. Peki İş’te Üniversiteli kredi kartına nasıl başvurulur?  Kredi kartını edinmek isteyen üniversite öğrencileri Türkiye İş Bankası şubelerine doğrudan başvurması yeterli. İşlemler tamamlandıktan sonra kart 1 hafta içerisinde müşteriye teslim ediliyor. İş’te Üniversiteli kredi kartı hakkında daha fazla bilgiye İş Bankası sitesinden alabilirsiniz.

Akbank Exi26 Kredi Kartı

Axses kredi kartını bilmeyen yoktur. İşte Akbank’ın öğrenciler için geliştirdiği kredi kartı Exi26, tam da Axses’e benzer özelliklere sahip olmasıyla dikkatleri çekiyor. Axses kredi kartının sunduğu fırsat ve kampanyaları aynı şekilde Akbank’ın öğrenci kredi kartında da bulunmakta. Belli bir yaşın altında olan öğrenciler, Akbank’ın en yakın şubesine giderek başvurusunu tamamlaması gerekiyor. Kredi kartı talebi onaylandıktan sonra 1 hafta içerisinde müşteriye kartı teslim edilir. Gerekli aktivasyon işlemleri sonrası kart kullanıma açılıyor. Akbank’ın Exi26 öğrenci kredi kartının güncel faizleri ve daha fazla detayına akbank.com. tr adresi üzerinden ulaşmak mümkün.

Türkiye Ekonomi Bankası’ndan (TEB)  ÜniversiTEB!

Türkiye Ekonomi Bankası TEB’in son zamanlarda pek çok ürün ve hizmeti oldukça popüler oluşuyla dikkat çekiyor. Bunlardan biri ise şubesiz banka hizmeti CEPTETEB. TEB’in öğrencilere yönelik olarak da ürün ve hizmetleri bulunuyor. Bunlardan biri de ÜniversiTEB. Kredi kartı arayan öğrencilere hitap eden bu kredi kartı sunduğu fırsatlarla rakiplerden sıyrılmayı başarıyor. Para transfer ücreti almayan bonus özellikli ÜniversiTEB, belli bir harcama sonrası sinema ve tiyatro biletlerinde büyük fırsatlar sağlıyor. TEB öğrenci kredi kartı hakkında detaylı bilgi ve güncel kampanyalara bankanın web adresi üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Yapı Kredi Play Öğrenci Kredi Kartı

“Gençlere torpil yapan kart” sloganıyla yola çıkan Yapı Kredi Play yine en çok bilinen World’ün özelliklerini iİçerisinde barındırıyor. Harcamaları taksitlendirme olanağı veren kredi kartı, aynı şekilde harcamalardan puan kazanma fırsatı tanıyor. Peki Yapı Kredi Play  öğrenci kredi kartına nasıl başvurulur?  Karta sahip olmanın iki yolu var. Birincisi Yapı Kredi Bank şubesine giderek direkt başvuru yapmak. İkinci yol ise Yapı Kredi’nin üniversite kampüsleri için görevlendirdiği çalışanlardan ilgili belgeleri alıp doldurmak. Kısıtlı limit veren kartın teslimat süresi tıpkı diğer bankalarda olduğu gibi 1 hafta. Yapı Kredi Play öğrenci kartı hakkında daha fazla detay ve güncel fırsatlar Yapı Kredi web sitesinde ve mobil uygulamasında yer alıyor.

Bonus Genç Garanti Bankası

Adından da anlaşılacağı üzere Bonus kredi kartının özelliğine sahip. Gençlere verilen kredi kartları arasında en bol kampanyalı kart olan Bonus Genç aynı zamanda yıllık aidat ücretini de talep etmemekte. Taksit imkanı da sağlayan Garanti Bankası’nın öğrenci kredi kartına sahip olmak için Garanti şubelerinden herhangi birine başvurmak yeterli olacaktır. Kart talebi onaylandıktan sonra en geç bir hafta içerisinde teslim alınabilir.

Vakıf Bank Like

Vakıf Bank da öğrencilere kredi kartı veren finans kuruluşları arasında yer alıyor. Like adındaki kredi kartın aidat ücreti yıllık 15 TL civarlarında olduğu biliniyor. Banka şubesinden ilgili evraklar doldurulup teslim edildikten sora Vakıf  Bank’ın öğrenci kredi kartına sahip olunuyor. Harcamaları taksit yapma imkanı tanıyan Vakıf Bank’ın Like kartı harcamalara göre puan da veriyor. Vakıf Bank kredi kartına ait güncel kampanyalar,  fırsatlar ve daha fazla detaya ulaşmak için Vakıf Bank web sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Ziraat  Bankası Genç Bankkart

Aslında Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK’dan burs ya da öğrenim kredisi alan her öğrencinin bu karta erişimi çok daha kolay. Zira bankanın vermiş olduğu kart aynı zamanda kredi kartı özelliği de taşıyor. Öğrencilerin kredi kartını aktif etmek için yapacakları tek şey: en yakın Ziraat Bankası şubesine uğramak ya da 444 00 00 numaralı çağrı merkezini arayarak kredi kartının açılmasını talep etmek. Maximum özelliği taşıyan Genç Bankkart,  Ön lisans ve lisans öğrencilerine aylık limit olarak aldıkları burs ya da kredi miktarı kadar sağlanıyor. Örneğin öğrenci KYK’dan 550 Türk Lirası alıyor ise Ziraat Bankası öğrenci kredi kartı da o kadar limite sahip oluyor. Harcamaları taksit imkanı sağlayan Genç Bank Kart,  öğrencinin eğitimi devam ettiği sürece aidatsız olmaya devam ediyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan burs ya da Kredi alamayan öğrenciler bu kartı kullanmak için en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek direkt başvuru yapması gerekiyor. Işlemler tamamlandıktan sonra en geç 1 hafta içerisinde kredi kartı müşteriye teslim ediliyor. Ziraat Bankası öğrenci kredi kartı olan Genç Bankkart hakkında daha fazla bilgi ve güncel kampanyaları erişim için Ziraat Bankası’nın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

faruk erdemir

Bir cevap yazın