Cumartesi, Şubat 29, 2020
Kredi Kartı

18 Yaş Altı Kredi Kartı Alabilir Mi ?

18 YAŞ ALTI KREDİ KARTI ALABİLİR Mİ?

Kredi kartı çağımızın en büyük salgınlarından biri oldu. Herkesin cebinde çantasında en az bir tane kredi kartı var. Peki kredi kartı alma şartları neler veya var mı böyle bir şart, bunların çok iyi araştırılması gerekir. Öncelikle kredi kartı almanın şartları var tabiiki. Bunlar kabaca,

  • Reşit olmak
  • Belli bir gelire sahip olmak
  • Kefile sahip olmak

Bu şartlar sağlandığında kredi kartı sahibi olabilirsiniz. 18 yaş altı kredi kartı alabilir mi diyorsanız bunun mümkün olmayacağını bilmeniz lazım. Bunun mantığı ise bankacılık işlemlerinin birtakım hukuki faaliyetlere dayanmasıdır. Ayrıca farkında olunmadan büyük bir sorumluluğa ev sahipliği yapılıyor kredi kartı alımıyla. Bundan dolayı muhakkak bunun ayrımında olanların bu kartı alması gerekiyor. Gelir gider dengesi oluşturamayan ve tam da bu noktada borçlar arasında sıkışan bir küçüğün oluşturacağı sorun başta kredi kartı sahibi olmamasından daha kötüdür. Burada iş anne ve babaya düşüyor en nihayetinde. Anne baba ne kadar bilinçli olursa çocuk da o bilinçte yetişiyor şüphesiz.

Hukuken Reşit Olmayanla İşlem Yapılmaz

İlk başta hukuki yönüne bakalım. Bu yönden açıklayınca da 18 yaşının altındakilerin neden kart sahibi olamayacağını daha iyi anlaşılmış olacak. Türkiye Cumhuriyet’i kanuna dayalı birçok işini reşit olanların yapmasını sağlayan düzenlemelerden oluşturmuştur. En başta Anayasa olmak üzere Medeni Kanun veya Borçlar Kanunu incelendiğinde pekçok işlemin reşitlerle yapıldığı görülür. Hatta öyle ki bazı işlemler vekillik sistemine dayanırken bazıları vekilliği bile kabul etmemektedir. Böylesi kanunların varlığında bankacılık ve finans sektörü gibi bir sektörün reşit olmayanlara emanet edilmesi düşünülemez. 18 yaş altı kredi kartı alabilir mi sorusunun cevabı az da olsa şekillenmiştir böylelikle. Yaptığı işlemin sorumluluğunu alamayan, yaptığı işin mantığını kavramayan bireylerle finans sektörü zora gireceğinden mümkün mertebe reşit bireyler tercih ediliyor. Ek kart veya banka kartı içinse ebeveyn şartı aranıyor. Gözden kaçmış şekilde kredi kartı alınsa bile işlem hükümsüz sayılabilir. Hukuken sorunlar baş gösterebilir.

Bazı Bankalar Tercih Haklarını Kullanabilir

Ancak banka inisiyatif 18 yaş altı için. Bu da demek oluyor ki aile büyüklerinden birinin onayı ile banka da isterse küçük kredi kartı sahibi olabilir. Bu kart sonucu oluşacak cezai durumlarda tüm sorumluluk onayı veren ebevyne aittir. Bu yüzden bu karar verilirken hem bankanın hem ailenin defalarca düşünmesi gerekir. Banka inisiyatif alır ifadesindeki kasıt çok küçük yaşları kapsamıyor zaten. Minimum alt sınır 12’dir. 12 yaşın altı için asla hiçbir banka inisiyatif kullanamaz. Bu bilgi istisna olarak burda dursa da teamül tamamen 18 yaş ve üzeri için kredi kartının verilmesidir. Reşit olmanın aranmasındaki bir diğer husus ise alışveriş kültürünün oturmuş olması içindir. Çünkü online ortamda da alışveriş yapma imkanı oluştu. Özellikle çarşı pazar gezmektense gençler şimdi internet üstünden bir tıkla işlem yapmaya çok alıştı. Reşit bir birey sanal ortamda internet alışverişi yapmak ne demek bunu bilir. Hangi site güvenilir hangi site kart bilgilerini kopyalar bunları az çok tahmin edebilir. Bundan dolayı reşit olanların kart kullanması dah doğrudur. Ayrıca hesap kesim tarihi nedir, asgari ödeme tutarı ne demektir bunlara hakim olduğundan borçlanma yaşamaz. Böylelikle kredi notunda azalma da meydana getirmez. Kısacası kredi kartı, alışveriş gibi bilinç gereken kavramlarda üstüne düşeni yapar. Bundan dolayı 18 yaş altı kredi kartı alabilir mi şeklinde bir soru sorulduğunda teoride mümkün ancak pratikte çok doğru olmaz diyebiliriz.

faruk erdemir

Bir cevap yazın