Cumartesi, Şubat 29, 2020
Kredi Kartı

Kredi kartı nasıl alınır ? Şartları Nelerdir ?

Nasıl Kredi Kartı Alabilirim

Kredi kartı kullanımın fazla olması fakat bilinçli kullanıcının az olması hem bankaları hem kullanıcıya zor durumlar yaşatmaktadır. Kullanıcısının fazla olması sebebiyle ülkemizde kredi kartı kullanımı ile ilgili yeni yasal düzenlemeler getirilmektedir. Kişilerin kendi ekonomilerini finans edememeleri sebebiyle bu yasal oldukça fayda sağlamıştır. Kredi kartları, alışveriş kolaylığı, ekonomi rahatlığı gibi en azından bir ay sonraya ötelemek gibi kolaylık sağlamaktadır.

KREDİ KARTI KULLANIMINDA YASAL DÜZENLEMELER NELERDİR?
1 Ocak 2014 itibariyle getirilen yasal düzenlemeler, kredi kartı kullanımının daha bilinçli yapılmasını sağlamaya yönelik olmuştur. Bir çok üründe uzun taksit imkanlarına sahip olunan kartlar için artık taksit sayıları düşürülmüş belli ürünlerde ise taksitlendirmeler kaldırılmıştır. Ayrıca gelir durumuna göre belirlenen limitler ile kullanıcının kendini sınırlayamadığı yerde yetkililer gerekli sınırları koymuştur.

kredi kartı asıl alınır şartları nelerdir,kaç yaşında kredi kartı başvurusu yapılır ?

KREDİ KARTI NASIL ALINIR?
Yasal olarak 18 yaşını doldurmuş kişiler kredi kartı başvurusu yapabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki finansal açıdan kişinin yeterli gelir şartı vardır. Bu şartları taşıyan bireyler başvurularını gerçekleştirebilir.
Kredi kartı almak istediğiniz bankaya şube yoluyla, telefon bankacılığı veya internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuruda bulunduğunuz banka, başvurunuza istinaden gerekli araştırmaları yaparak başvurunuza onay ya da ret verir. 18 yaşından küçük bireyler içinse aileleri tarafından ek kart verilebilmektedir.

KREDİ KARTI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?
Alışverişlerinizde sizlere ayrıcalıklar tanıyan kredi kartı başvuru sırasında banka tarafından belirtilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Kredi Kartı limitiniz ekonomik gelirinizin en fazla 4 katı olarak belirlenmektedir. Örneği 2000 TL ekonomik geliri olan bir birey en fazla 8000 TL limitli kredi kartı kullanabilir. Bankalar başvuru sırasında sizlerden gelirinizi belgelemenizi isteyebilirler, eğer gelirinizi belgeleyemezseniz, kredi kartı başvurunuzun olumlu çıkma durumu oldukça düşük olacaktır.

KREDİ NOTU ÖNEMLİ Mİ?
Kredi notlarınıza internet üzerinden bazı siteler aracılığı ile ulaşmanız mümkündür. Raporlarınızı incelediğinizde belli basamaklar olduğunu ve halk arasında “kırmızı çizgi” diye tabir edilen düşük kredi puanları kredi kartı almanız için büyük engel olacaktır.

KREDİ NOTUM NASIL YÜKSELİR?
Kredi notunuzu yükseltmek ve tekrar kredi kartı alabilmek için mevcutta bulunan borçlarınızı düzenli ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca banka sicilinizin temizlenmesi için 5 (beş) yıl süre beklemeniz gerekmektedir.

faruk erdemir

Bir cevap yazın