Cumartesi, Şubat 29, 2020
KOSGEB

İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

İş kurma kredisi, KOSGEB başta olmak üzere, birçok kurum tarafından kişilere verilmektedir. Fakat, yeni bir iş yeri açmak isteyen bireylerin en büyük beklentisi, defalarca kez karşılarına çıkan faizsiz hibe destekleridir. Bu da yalnızca KOSGEB veri tabanına kayıt olmayı başaran kişilerin aldığı kredi türüdür. Bundan dolayı, yazımızın devamında iş kurma kredisi nasıl alınır ve KOSGEB veri tabanına kayıt nasıl sağlanır konuları üzerinde duracağız.

İş kurma kredisi nasıl alınır konusuna, ilk olarak KOSGEB üzerinden yanıt verelim. Bilindiği üzere, işlerini büyütmek, yeni bir teknolojik üretim cihazı almak, ihracat yapmak ya da ithalat üzerine kurulan bir iş sahibi olmak isteyenler, doğrudan KOSGEB’e müracaat etmektedir. Bunun sebebi, birbirinden farklı alanlarda sağlanan geri ödemesi olmayan hibeler ve faizsiz kredilerdir. Kişiler, KOSGEB tarafından hazırlanan bu kredileri ise, doğrudan başvuru yaparak ne yazık ki alamayacaktır. Bunun için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır. Bunlar;

  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’ne katılmak
  • Eğitimlerin sonunda yapılan sınavdan başarılı sonuç almak.
  • Sınavları geçen kişiler, kurmak istedikleri iş hakkında tüm detayların yer aldığı iş planı hazırlamalıdırlar.
  • KOSGEB veri tabanına kayıt olmak.
  • Hazırlanan iş planının, KOSGEB tarafından oluşturulan kurul tarafından onaylanması.

İş kurma kredisi nasıl alınır sorusunun cevabı ise bu maddeler ile kolay bir şekilde verilecektir. Eğer, adımları tamamlar ve KOSGEB hibe ve faizsiz kredileri için başvuruda bulunursanız, yüksek bir ihtimal ile hayallerinizdeki iş yerine kavuşabilirsiniz. Çünkü, 2016 yılı boyunca, hem gençler sıfırdan bir işletme kurdu hem de KOBİ ve küçük işletmeler, mevcut işlerini büyütebildiler.

Bankalardan İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

Bankaların kredi verme usullerine baktığımız zaman, kişilerin kredi notlarının yüksek, kredi sicillerinin temiz ve bankaya gelir belgesi sunmaları zorunluluğu olduğunu görebiliriz. Bundan dolayı, sıfırdan bir işletme kuracak kişilerin, eğer düzenli bir şekilde aylık gelirleri bulunuyorsa, bankalardan destek alabilmektedirler. Fakat, bunun dışında kredi almak ne yazık ki mümkün değildir.

Eğer, mevcut bir işletmeye sahipseniz ve KOBİ ünvanını almışsanız, ülkemizdeki tüm bankalara giderek yüksek tutarlarda KOBİ kredileri alabilir, işletmenizde de kullanabilirsiniz.

faruk erdemir

Bir cevap yazın