Cumartesi, Şubat 29, 2020
Sigortacılık

(MTV) Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir ? Bilmeniz gerekenler

Motorlu taşıtlar vergisi , bir araç aldıktan sonra aracınıza ödediğiniz para haricinde her yıl farklı masrafları da karşılamak zorundasınız.Aracınızın bakımı,yılık trafik ve kasko ödemeleri,benzin dizel lpg gibi harcamaların haricinde her yıl (MTV) Motorlu Taşıtlar Vergisi de en önemli giderlerden bir tanesidir.

Aracı satın alan araç sahipleri tarafından yılda iki defa ödenmek zorunda olan MTV,her yıl Ocak ve Temmuz aylarında olan , bulunduğu il yada şehrin vergi dairesi yada anlaşmalı bankalar üzerinden tahsil edilmektedir.MTV Hakkında araç sahiplerinin bir çok sorusu bulunmaktadır.

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) tüm araç sahiplerinin öemekte yükümlü olduğu bir vergidir.Lakin bazı özel durumlara sahip özel araç sahipleri bundan muaftır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır ? Yöntemleri Nelerdir?

Motorlu taşıtlar vergisinin hesaplanma yöntemleri kanunda bulunan ücretlendirme bazında belirlenmektedir.Aracın hafif,ağır  şahsi yada ticari araç olup olmadığı en büyük etkendir.Aracınızın motorlu taşırlar vergisini vergi dairesine giderek yada vergi dairesinin web sitesinden ödeyeceğiniz ücret hakkında bilgi alabilirsiniz.Hesaplamalarda aracınızın yaşından ziyade azemi toplam ağırlıklarına bakılarak Motorlu Taşıtlar vergisi hesaplanmaktadır.Otobüslerde ise oturma kapasitesi de MTV’de belirleyici bir etkendir.

motorlu taşıtlar vergisi nedir,kimler mtv ödemek zorundadır

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödeme Zorunluluğu Ne Zaman Başlar ?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme zorunluluğu mükellefiyeti kara araçlarında aracın trafik siciline tescil edilmesi ile başlamaktadır.Araç,trafik siciline yeni tescil ve kayıt ediliyorsa eğer  ve takvim yılının ilk 6 ayı içinde alındıysa, takvim yılı itibariyle başından; son 6 aydan sonraki bir zamanda alındıysa , son 6 aylık dönemin başından itibaren başlar.

Lakin araç trafik sicilinde kayıt ve tescilli olup,devir gibi durumlarda el değiştiriyorsa bu devir ilk altı ay içinde yapıldıysa ve takip eden son altı aylık dönemin başından itibari ile,son altı ay içinde yapılmışsa takip eden takvim yılının başından yani bir sonra ki yıldan itibari ile başlar.

Hangi Araçlar MTV Ödemek Zorundadır ?

Trafik şube bürolarında kayıtlı halde olan motorlu kara araç/taşıtları ile Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı halde olan tescil edilmiş uçak ve helikopter gibi hava araçları sahipleri de mtv ödemek zorundadır.

faruk erdemir

Bir cevap yazın