Cumartesi, Şubat 29, 2020
Sigortacılık

İnternet Vergi Dairesi Nedir ? E-Vergi Hakkında Herşey

İnternet vergisi yani e-vergi son zamanlarda ülkemizde kurumların ve vergi mükellefi vatandaşların her konuda rahatlamasını ve işlerini kolaylaştırmasını sağlamıştır.İnteraktif vergi dairesi üzerinden vergi borçlarınızı sorgulayıp vergi borçlarınızı ödeyebileceğiniz bir platformdur.Oturduğunuz yerden rahatlıkla geçmiş dönem vergi borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.E-Vergi yani internet vergi dairesi Galir İadresi Başkanlığına bağlı bir devlet sitesidir.

 

İnternet Vergi Dairesi web sitesinde neler sorgulayabilirim ?

İnternet vergi dairesi yani e vergi de veritabanında kayıtlı olan tüzel ve gerçek kişiler ile ilgili aşağıda sıralanan bilgileri sorgulayabilirsiniz;

  • Vergi dairesinde mevcut bulunan mükellefin TC Kimlik Bilgileri
  • 2000 Yılı itibari ile sonrasında yapılan işlemlerin tahakkuk,tahsilat,vadesi gelmiş ve gelecek borç bigileri
  • Son 30 gün içerisinde tahsilat,tahakkuk ve düzeltme işlemleri
  • Yurt dışına çıkış yasağı mevcut ise bununla ilgili bulunan detaylı bilgiler
  • Gümrük çıkış beyannamaeleri ve tescil numarası,Gümlük idaresi ile kapanma tarihi bilgileri

İnternetaktif vergi dairesine nasıl başvuru yapılır ?

Gelir İdaresi Başkanlığı’na yönelik bağlı olan İnteraktif Vergi Dairesinden faydalanmak için bir kayıt ve başvuru sistemi bulunmaktadır.Bu sistemden faydalanmak isteyen tüzel kişilerin İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu’nu doldurması,alt kısımda yer alan beyan metnini imzalaması ile kurum yetkilisinin Zarf teslim yazısı ile yetkilendirdiği bir kişinin bu evraklarla birlikte mükellefin bağlı olmuş olduğu Vergi Dairesine giderek başvuruyu fiiilen yapması gerekmektedir.

İnternet Vergi Dairesi’ni kullanmak isteyen reel bireylerin ise yeniden İnternet Hizmetleri Kullanım Müracaat Formu’nu doldurması, formun alt kısmında yer alan Beyan Metnini imza atıp bağlı olduğu Vergi Dairesi’ne gelerek müracaatı fiilen veya noterden tasdikli yetki evrakı ile vekil atama edilen şahsın yapması gerekiyor.

İNTERNET VERGİ DAİRESİ GÜVENLİ Mİ?

İnternet vergi dairesi son derece kullanıcıya güven vermektedir.Vergi Usul Kanununun 5. Maddesine yönelik mahremiyet taşıdığı gerekçesiyle yapılan borç sorgulamalarında yetkisi olmayan şahısların vergi bilgilerine erişimini engellemiştir.

İnteraktif Vergi Dairesi Web Sitesine giriş yapabilmek için kullanıcı kodu,kullanıcı şifresi ve kişinin belirlemiş olduğu 3. bir şifre bilgileri kullanmaktadır.Eğer 5 dakika boyunca sistemde hiçbir aktivite sergilemezseniz sistem otomatik olarak hesabınızdan çıkış yapmaktadır,ve ardından giriş yapabilmek için tekrardan kullanıcı kodu,kullanıcı şifresi,ve kişisel şifrenizi girmek zorundasınız.Eğer peş peşe 5 kez şifrenizi yada bilgilerinizi hatalı girmeniz durumunda kullanıcı hesabınızı 12 saat işin erişim engeli koymaktadır.

Bilgilerinizin bütünlüğü ve şifrelemek için ise (12-Bit SSL) Sertifikaları ile SSŞ Teknolojisi kullanılmaktadır.Ağ tarayıcınız ile site arasında ki tüm verilerin akışını koruyan bir güvenlik şifreleme sistemidir.

E Vergi Kullanıcı Kodu ve Kullanıcı Şifresi Nedir ?

Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından kullanıcıların İnternet Vergi Dairesi üzerinde kullanması için sizlere zarf içerisinde 8 karakterli bir kod göndermektedirler,bu kod kullanıcı kodunuzdur.Her mükellef bu kodu sadece bir kez alabilmektedir.

Kullanıcı şifreniz ise yine aynı zarfın içerisinde 6 karakter uzunluğunda belirtilen şifredir.Güvenlik amaçlı ilk şifreniz zarf içerisinde şifre olmakla beraber giriş yaptıktan sonra bu şifreyi 6 karakterden uzun ve kolay olmayan bir şifre ile değiştirebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım ?

Bu gibi durumlarda bağlı olduğunuz mevcut vergi dairesine gidip başvuru yapmanız gerekmektedir.Yine tekrardan bir zarf gönderilir ve bu zarfta sadece yeni bir kullanıcı şifresi belirtilmektedir.Kişisel şifreniz ilk giriş için tekrardan “maliye” olarak belirtilmiştir.

 

 

faruk erdemir

Bir cevap yazın