Cumartesi, Şubat 29, 2020
Finans

Borsayı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Borsayı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bir çok yatırımcının son gelişmelerini yakından takip ettiği Borsa hareketlerinin hangi etkenler doğrultusunda yön değiştirdiğini biliyor musunuz?

Borsa Endekslerine Hisse Senetlerine yatırım yapanlar geçmiş zamanlara ait zaman/piyasa fiyatı grafiklerini ve çeşitli indikatörleri kullanıp ön görü elde ederek yatırım planlarını hazırlarlar. Fakat sadece analizler yapmak Borsa’daki gelişmeler hakkında yeteri bilgi vermemektedir. Başarılı bir ön görü elde edebilmek için Borsa’nın hangi faktörlerden ne derece etkilendiğini de bilmek gerekir.

Diğer her şey gibi Borsa’da neden sonuç ilişkisi üzerine kuruludur. Mesela ufak ayrıntıları doğru zamanda fark edebilirseniz veya sadece olan bitene odaklanmak yerine büyük resmi görebilirseniz , bunu kazanca dönüştürebilirsiniz. Dünyada yaşanan siyasal ve ekonomik gelişmeler Borsa dahil tüm yatırım araçlarının ve ülke ekonomilerinin gidişatında ufak da olsa değişikliklere sebep olurlar.

Dünya gündeminde meydana gelen ufak etkili bir olay ise globalleşen dünyanın getirisi olarak tıpkı domino taşları gibi başka olayları tetikleyerek büyük çaplı bir olayın meydana gelmesine sebep olabilirler. Bunun örneği olabilecek bir olay yakın zamanda gerçekleşen Finansal Krizdi.

2007 yılında ABD’de yaşayan insanlar çektikleri ev kredilerini ödeyemedikleri için köklü bankaların ve firmaların batmasına ve akabinde de ABD ekonomisinin ciddi derecede sarsılmasına sebep olmuşlardı.

Bunun sonucunda Amerikan Doları hızla değer kaybetmeye başlayarak Dolara endeksli yatırım araçlarının değer kaybetmesine ve bu yatırım araçlarının işlem gördüğü piyasaların zarar etmesine sebep olmuştu. Amerikan Dolarının değer kaybetmesi uluslararası ticareti de etkilemiş ve Finansal Global Kriz adı verilen , dünyanın önde gelen kuruluşlarının ve bir çok ülkenin iflas ettiği, işsizlik oranları ve enflasyonun tavan yaptığı kaos dönemi yaşanmıştı.

Bu denli geniş çapta yaşanan bir olayı, yatırımcı olsun olmasın herkes bir şekilde takip etti. Fakat önemli olan bireysel ekonomide bir kriz yaşanmasına sebep olabilecek ufak ayrıntıları zamanında fark edebilmektir. Bunun için de sürekli gündem takibinin yanı sıra doğru gelişmeleri takip etmek gerekir.

Diyelim ki hepimizin yakından tanıdığı Google şirketinin hisselerine sahipsiniz. Ürünleri tüm dünya tarafından kullanılan ve siyası gelişmelerden çok çabuk etkilenen bir hisseye yatırım yaptığınız için tüm dünya gündemini takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü dünya haritasında yer alan ufacık bir ülkedeki bir kaç kişinin sebep olduğu bir olay sizin zarar etmenize sebep olabilecek kadar güçlü bir tetikleyici olabilir.

Ayrıca Google Inc. bir Amerikan şirketi olduğu için, Amerika’nın ilk başta Türkiye olmak üzere diğer ükelerle ilişkilerini yakından takip etmeniz gerekiyor.Yakın geçmişte tam anlatmak istediğimiz gibi bir gelişme yaşandı. Google yetkilileri 2010 yılında çeşitli zamanlarda yaptıkları açıklamalarda Çin’ deki sansür uygulamalarından rahatsız oldukları sebebiyle, 2010 yılı Nisan ayında Çin’ den çekilebileceklerini belirtmişlerdi. Bunun sonucunda Google hisseleri 17 Nisan 2010’ da % 7 değer kaybetmişti.

Biraz daha geçmişe gidersek; Kasım 2010 ‘da Microsoft’un Yahoo hisseleri için teklif ettiği 44.6 milyar dolar , Google hisseleri % 8 değer yitirmişti.

Borsa’da bir hisse senedine yatırım yapıyorsanız, hisse senedinin ait olduğu şirketin sahibinin özel hayatı bile sizin karınızı etkileyebilir. Söz konusu şirketin ait olduğu sektördeki gelişmelerde size kar veya zarar olarak dönebilir. Hatta hiç beklemediğiniz bir anda iki ülke yetkilileri arasındaki ufacık bir sürtüşme size çok pahalıya mal olabilir. Dünya gündemindeki siyasi ve ekonomik gelişmeleri yakından takip ederek , büyük olaylar meydana gelmeden de önleminizi alabilir, yatırımınızı yönlendirebilirsiniz.

faruk erdemir

Bir cevap yazın