Cumartesi, Şubat 29, 2020
Bankacılık Soruları

Ortak Banka Hesap Nedir? Nasıl Açılır?

Evliliğin temelleri atıldıktan sonra, hem karı ve kocanın ilerleyen dönemlerde ekonomik sorunlar yaşamaması hem de doğan çocuklarının bakım masrafları, eğitim giderleri ya da sağlık harcamalarının eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmeleri için, bankalara başvurarak ortak banka hesap açtırdıklarını görmekteyiz. Müşterek hesap olarak da bilinen bu hizmet, tüm bankalar tarafından sizlere sunulmaktadır. Hesap açılışı sırasında, bu hesapta kimlerin hak talebinde bulunacağı konusunda ya da kişilerin hangi oranda hak sahibi oldukları konusunda, sizlerden bazı formları doldurmanız istenmektedir. Bundan dolayı, müşterek hesap açılışı yapmak isteyen bireylerin, eşleri ile birlikte banka şubelerine gitmeleri, işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Eşlerin açtıracakları bu hesap hakkında örneklendirme yapacak olursak, bankaya yatırılacak olan tutarın 100 bin lira olduğunu varsayalım. Eğer, sadece eşiniz ve sizin adınıza bir ortak banka hesap açılışı yapılacaksa, bu paranın yarısı eşinizin hakkı olacaktır. 50 bin lira olarak hak talebinde bulunabileceğiniz bu paralar için ise, belirli oranlarda vergi ödemeniz gerektiğini kesinlikle unutmamalısınız. Şuan yasal gerekliliklere baktığımız zaman, eşinize ya da size düşen müşterek hesap hak talebi miktarı 2 bin 535 liradan fazla ise, yüzde beş ile on beş gibi değerler ile vergi ödemeniz gerekecektir. Net rakam ise, kişi başına düşen miktarlara göre artık azalabilmektedir.

Müşterek hesaplara doğan çocuklar da dahil edilebilmektedir. Doğan çocuğunuzun kimliğini çıkarttıktan sonra, bankaya gidebilirsiniz. Burada, çocuğunuzun on sekiz yaşına gelene kadar vekaletini sizin ya da eşinizin alması gerekecektir. Ancak bu şart ile çocukalrınızı da müşterek hesabınıza dahil edebilirsiniz. Reşit bir yaşa gelen çocuğunuz ise, bankada açtırmış olduğunuz müşterek hesabından, hakkı olan paranın tamamını ya da bir kısmını çekebilecektir.

Ortak banka hesap açtırmak isteyen kişilerin yapacağı işlemler ise şu şekildedir. Tercih edeceğiniz bankaya başvururken, bu bankada bulunan hesabınızı bir müşterek hesaba çevirebilir ya da kimlikleriniz ile birlikte yeni bir müşterek hesap oluşturabilirsiniz. Açtırılan bu hesap için, detayların ve hak sahiplerinin isimlerinin yer aldığı hesap cüzdanları da sizlere teslim edilecektir. Para yatırma ve çekme işlemlerinde, bu hesap cüzdanını yanınızda bulundurmanız yeterlidir.

faruk erdemir

Bir cevap yazın