Cumartesi, Şubat 29, 2020
Genel

Banka Müşteri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Bankalardan almış olduğunuz kredi kartlarında ya da açtırmış olduğunuz vadesiz mevduat hesap kartlarının üzerinde, belirli anlamlar ifade eden rakamsal ifadeler bulunmaktadır. Bunlar arasında en sık kullandığımız hesap numarası ve ön yüzde bulunan on altı haneli olan kart numarasıdır. Fakat, bu numaraların yanı sıra, birçok önemli işlemde kullanacağınız müşteri numaranız da bulunmaktadır. Ne yazık ki ülkemizdeki birçok banka kartının ya da kredi kartının üzerinde müşteri numarasının açık bir şekilde ifade edilmediğini söylemeliyiz. Eğer, müşteri numarası öğrenmek için yollar arıyorsanız, bu yazımızın devamında müşteri numarasının hangi yollar ile sorgulanacağı ya da kart üzerindeki değerlerden müşteri numarasının öğrenilip öğrenilemeyeceğini kolay bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Bankadan kullanmış olduğunuz kartın ön yüzüne baktığınızda müşteri numarası yazmıyorsa, yapmanız gereken ilk adım, çalışmış olduğunuz bankayı aramak olmalıdır. Müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmede, müşteri numaranızı öğrenmek istediğinizi talep ederseniz, müşteri numaranız cep telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilecektir. Bununla birlikte, müşteri temsilcisi ile görüşme yapmadan müşteri numarası öğrenmek istiyorsanız, kart teslimi sırasında sizlere gönderilen belgelere bakabilirsiniz. Bilindiği gibi, vadesiz mevduat hesap kartları ve kredi kartları, bir zarf ile birlikte sizlere sunulmaktadır. Zarfın içerisinde kartın yapışık bir halde olduğu kağıda baktığınız zaman, müşteri numaranıza yönelik rakamsal değerleri kısa bir sürede görebilirsiniz.

Bu iki yöntemin yanı sıra, genellikle Ziraat Bankası müşterilerinin kullanması gereken bir yol daha vardır. Ziraat Bankası müşterileri, vadesiz mevduat hesaplarına ait müşteri numarasını sorgulamak istiyorsa, hemen kartlarını ellerine almalıdırlar. Ziraat Bankası banka kartlarının ön yüzünde 16 haneli kart numarası ve bunun altında da 16 haneli bir hesap numarası yer alacaktır. Hesap numarası kısmındaki değerler, dörtlü, sekizli ve ardından tekrar dörtlü bir şekilde sıralanmıştır. Burada, ilk dört rakamın ardından yazan sekiz haneli rakam, sizlerin müşteri numarasıdır.

Bu yöntemler sayesinde müşteri numarası öğrenmek isteyen kişiler, kısa sürede sorgulama işlemini yapabilirler. Eğer, internet bankacılığı kullanan bir banka müşterisiyseniz, internet bankacılığına giriş yaparak, kartınıza ait müşteri numarasını ve diğer tüm rakamsal ifadeleri öğrenebilirsiniz.

faruk erdemir

Bir cevap yazın