Cumartesi, Şubat 29, 2020
Kredi haberleri

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Yakın çevremizi gözlemlediğimiz zaman, ellerinde bulundurdukları kredi kartlarını sanki hiçbir zaman geri ödemeyeceklermiş gibi kullandıklarını, alışverişi taksitli bir şekilde yaptıklarında da daha fazla şey alacaklarını düşündüklerini söyleyebiliriz. Fakat, kredi kartının hayatımızda sağladığı faydaları bir kenara bırakalım, doğru bir şekilde kullanım sağlanamadığı anlarda, hem mevcut  birikimlerimizi elimizden alacağını hem de çok kötü günleri bize getireceğinden söz etmemiz doğru olacaktır. Bunun bir örneğini ise, bankalar tarafından verilen borç kapatma kredisi ile açıklayabiliriz. Bu kredi, kişilerin dağınık bir halde bulunan, yani; farklı bankalardan almış oldukları kredi kartı ya da kredi borçlarını tek bir borç haline getirmek adına verilmektedir.

Böyle bir kredi paketinin geliştirilmesinin nedeni ise, birçok farklı banka ile çalışan bireylerin, borçlarını daha kolay bir şekilde takip etmeleri ve kredi sicillerine daha fazla zarar vermelerinin engellenmesidir. Bu doğrultuda, borç kapatma kredisinin sizlere sağlayacağı faydayı daha da arttırabilirsiniz.

Genel itibari ile, bu kredinin nasıl işlediğine bakacak olursak, şu açıklamaları yapmamız tam yerinde olacaktır. Öncelikle, bu kredi paketinden faydalanabilmeniz için gidebileceğiniz birçok banka bulunmaktadır. QNB Finansbank, bu kredi paketini geliştiren ilk bankalardan birisi olduğundan dolayı, onun üzerinden örneklendirmeler yapmamız gerekecektir. QNB Finansbank’a borçlarını tek bir çatıya toplamak istediğiniz belirtmeniz halinde, ilk olarak ne kadar borcunuz olduğuna ve hangi bankalara ne kadar borcunuz bulunduğu konusunda bir araştırma yapılacaktır. Bu araştırma sonucunda, sizlere çıkarılan çizelge, borç kapatma kredisini değil, toplam borcunuzu ifade edecektir. Çünkü, alacağınız kredi ile bu borçlar ödenirken, aynı zamanda yeni bir kredi daha almış olacaksınız.

Kredi ve kredi kartı borçlarınız üzerinden yapılacak hesaplamaların ardından, size verilen kredi için de ayrı bir faiz oranı belirlenecektir. Çünkü, alacağınız bu destek kredisi, yeni bir kredi olarak kayda alınacaktır. Krediniz onaylandıktan sonra, banka size hiçbir şekilde onaylanan kredinizi vermeyecektir ya da daha açık hali ile, elden almış olduğunuz borçlar için bu krediden faydalanamayacaksınız. Banka, diğer bankalara ve resmi kurumlara olan kredi kartı ile kredi borçlarınızı, kendi sistemi üzerinden ödeyecektir.

faruk erdemir

Bir cevap yazın